psie zaprzęgi
imprezy integracyjne
brama wejściowa do rancza
indiańskie tipi

Siberian husky


pies aszka pies orfik pies doda pies akira pies szaman
pies o nazwie aszka pies o nazwie orfik pies o nazwie doda pies o nazwie akira pies o nazwie szaman

Słowo "Husky" w języku miejscowym znaczy ochrypły i kiedyś określano w ten sposób wszystkie psy używane do ciągnienia sań, obecnie nazwa ta przysługuje jedynie rasie Siberian.

Siberian Husky to rasa pierwotna, pochodząca z rejonu Kołymy w północnej Syberii gdzie był hodowany przez pionierów w hodowli psów zaprzęgowych - Czukczów oraz Kamczadałów, Koriaków i Jagakirów. Około pół miliona lat temu wiele paleoazjatyckich, prymitywnych plemion zamieszkiwało te tereny, gdy były one cieplejszym i bardziej przyjaznym terenem łowieckim. Ludzie żyli tam niemal w epoce kamiennej - zdobywali pożywienie polując, w czym pomagały im psy myśliwskie. Każda grupa stworzyła własny typ psa w zależności od wymagań łowieckich, ukształtowania terenu, występujących temperatur czy grubości pokrywy śnieżnej.

Czukcze żyli na półwyspie rozciągającym się z Syberii w kierunku Alaski. Około 3000 lat temu klimat uległ znacznemu ochłodzeniu, toteż Czukcze zaczęli wykorzystywać psy do ciągnięcia sań. Lud ten żył w stałych osadach, w głębi lądu i aby polować musiał przemierzać duże odległości. Ideałem psa było niewielkie zwierzę, które potrzebowało mało pokarmu, ale było na tyle silne, aby ciągnąć upolowaną zdobycz z umiarkowaną prędkością na długich dystansach. Kiedy zaistniała potrzeba przewiezienia cięższego ładunku, pożyczano psy od sąsiadów i zamiast6-8 zaprzęgano 16 lub 18. Wszystkie samce, oprócz najlepszych, prowadzących zaprzęgi, kastrowano. Zabieg ten miał na celu nie tylko ukrócenie zbędnych kojarzeń, ale pomagał psom w utrzymaniu tłuszczu na ciele. Doskonale zadbane czukockie zaprzęgi liczące 20 psów potrafiły podobno przebyć w ciągu 6 godzin odległość 120 km i ciągnąć ciężar około 600 kg. Były one często używane przez Rosjan do transportu pasażerów i poczty. Pokonywały wówczas 160 - 180 km dziennie w szybkim tempie.

Husky zostały sprowadzone do Kanady w 1909 r. przez rosyjskiego handlarza futrami Pelzhandlera Goosak'a , ale nie jest wykluczone, że mogły się tam przedostać znacznie wcześniej. Goosak wystawił zaprzęg w wyścigu "All Alaska Sweepstake" na dystansie 650 km. W porównaniu z miejscowymi psami zaprzęgowymi wydawały się być tak niepozorne, iż początkowo zostały wyśmiane i ochrzczone mianem "syberyjski szczur". Jakież było zdziwienie, gdy zaprzęg owych "szczurów", prowadzony przez Thurnstrup'a, po pokonaniu morderczego dystansu zjawił się na mecie jako trzeci. I tak rozpoczął się ciąg zwycięstw tych niepozornych psów. W 1910 r. na trasie tego samego wyścigu John Johnson ze swym zaprzęgiem uzyskał rekordowy czas 74 h. 14 min. 39 sek., pobity dopiero niedawno, w 1983 r. W latach 1915, 1916 i 1917 wygrywał słynny zaprzęg Leonarda Seppali.

Psy Seppali dały początek hodowli tej rasy na kontynencie amerykańskim gdzie jako szybkie i wytrzymałe prędko zyskały sławę i uznanie. Rozwój hodowli doprowadził do zarejestrowania rasy przez "Amerykański Kennel Club". Krzyżówki z miejscowymi psami doprowadziły do uzyskania typu uniwersalnego. Psów używano nie tylko w sporcie, ale również w pracy - do przewożenia niezbyt ciężkich ładunków i poczty.

Klasyfikacja: Grupa V według klasyfikacji FCI

Cechy rasy

Wygląd ogólny: pies silny, zwarty, o sportowej sylwetce. Format sylwetki - skrócony prostokąt.

Wzrost: psy 54-60 cm, suki 51-60 cm; najmniejszy z północnych ras psów zaprzęgowych.

Masa ciała: psy 20-27 kg, suki 15-23 kg

Maść: dopuszczalne wszystkie kolory, kończyny i brzuch są w jaśniejszym odcieniu z wyjątkiem psów jednolicie białych. Wszystkie rodzaje znaczeń na głowie są dopuszczalne pod warunkiem, że są symetryczne.

Głowa: średniej wielkości, proporcjonalna do tułowia.

Kufa: średniej wielkości, klinowata.

Wierzchołek nosa: czarny u psów szarych, płowych i czarnych. Koloru wątrobianego u psów rudych. Brązowy lub cielisty u psów maści białej.

Zgryz: nożycowy.

Uszy:średniej wielkości trójkątne, wysoko osadzone i zbliżone do siebie, są grube i obficie porośnięte włosiem. Koniec ucha lekko zaokrąglony, stoi prosto do góry.Ciekawą i często poszukiwaną cechą są niebieskie tęczówki, nierzadko tęczówki różnią się kolorem.

Szyja: średnio - długa, dumnie noszona, obficie owłosiona.

Tułów: silny zwarty, linia grzbietu prosta, kłąb wyraźny, lędźwie dobrze umięśnione, zad prosty, klatka piersiowa głęboka.

Kończyny przednie: mocne i proste, równoległe względem siebie.

Kończyny tylne: średnio kątowane, mocne, uda dobrze umięśnione.

Ruch: lekki, płynny, zwinny, swobodny, żywy i elegancki; ze względu na swój ciężar ciała i wielkość Husky jest najszybszym z północnych ras psów zaprzęgowych.

Zamówienia

Ranczo u Amadeusza jest jedyną hodowlą psów rasy siberian husky w okolicy miasta Nakło Nad Notecią, gdzie istnieje możliwość nabycia szczeniaka po uprzednim zamówieniu. Nasze wszystkie psy posiadają rodowód, są zaszczepione, odrobaczone oraz mają założone chipy (czyt. czipy). Większość naszych czworonogów biega w zaprzęgach w okolicy miejscowści Bielawy. Hodowla o nazwie "Mountain Stream" zarejestrowana jest w ZKwP o nr 3017/M.