psie zaprzęgi
imprezy integracyjne
brama wejściowa do rancza
indiańskie tipi

Akita

pies ippon go pies shira pies raisa pies chanoyu
pies o nazwie ippon go pies o nazwie shira pies o nazwie raisa pies o nazwie chanoyu

Akita In - należy do najstarszych ras na Świecie. Słowo "In" znaczy po prostu "pies", chociaż sami Japończycy stosują częściej słowo "cen", również w znaczeniu "pies". Świadectwa hodowli tej rasy istnieją od XV wieku wyryte jako symbole obok wizerunków japońskich cesarzy. Podobnie wyglądały psy istniejące w Japonii przed 5 tys. lat. Okres świetności tego psa datuje się na lata 1603-1925 w tym okresie był on towarzyszem walk samurajów. Psy tej rasy dały się poznać Japończykom jako zwierzęta bojowe w latach 1912-1926, kiedy to walki psów stały się japońskim sportem narodowym. Po tym okresie sport ten został surowo zakazany przez panującego cesarza Hirochito, a rasa ta została zaliczona do japońskiego dziedzictwa narodowego. Do dziś champion Akita uznawane w Japonii są za "skarb narodowy". Nazwa tej rasy pochodzi od japońskiej prowincji Akita, położonej na pn. wyspie Hokkaido. Prawdopodobnie też stąd pochodzi ta rasa.

Wzorzec: CI Standard nr 255b

Cechy rasy

Pochodzenie: Japonia

Klasyfikacja CI: grupa V - szpice i psy ras pierwotnych.

Wygląd ogólny i charakterystyka: Pies nie dużego wzrostu krzepkiej budowy, proporcjonalny i o dużej masie, ma wygląd krępy. Jest łagodny i inteligentny, o wyrazie naiwnym połączonym ze szlachetnością i godnością. Akita posiada bardzo szerokie zastosowanie. Pracował skutecznie jakoś pies myśliwski, obronny, stróżujący, pies lawinowy, przewodnik ociemniałych, oraz wierny przyjaciel człowieka.

Wzrost: Psy: 67 cm, Suki: 61 cm +/- 3cm

Głowa: Proporcjonalna do wielkości ciała, czoło szerokie, z dobrze zaznaczonym tonem i widoczna bruzda czołowa. Kufa średniej długości. Grzbiet nosa prosty, wierzchołek nosa duży, czarny, a u osobników białych dopuszczalny cienisty. Wargi przylegające, żeby mocne, zgryz nożycowy.

Oczy: Względnie małe, lekko trójkątne, dobrze dzielone od siebie, koloru ciemnobrązowego. Pożądany jest kolor jak najciemniejszy.

Uszy: Wzgelnie małe, grube i trójkątne dzielone od siebie przerwa o umiarkowanej długości. Ustawione, lekko nachylone ku przodowi.

Szyja: Gruba i muskularna, proporcjonalna do głowy,tułów Grzbiet prosty i mocny, ledwie szerokie i muskularne. Klatka piersiowa głęboka, przedpiersie dobrze rozwinięte, żebra umiarkowanie sprężyste, brzuch dobrze podciągnięty. Ogon Wysoko osadzony, gruby, noszony silnie, zakręcony, ponad grzbietem. Opuszczony sięga prawie do stawu skokowego.

Kończyny przednie: Łopatki umiarkowanie ukośne i rozwinięte. Łokcie związane. Przedramię proste, o mocnym kośćcu.

Kończyny tylne: Dobrze rozwinięte, mocne i umiarkowanie katowane. Stopa gruba, okrągła, wysklepiona i zwarta, uda długie, podudzia krótkie.

Ruch: Sprężysty i mocny.

Szata: Okrywowy włos twardy i prosty. Podszerstek miękki i gęsty. Włos na ogonie dłuższy niż na reszcie ciała.

Umaszczenie: Czerwone , pręgowane, białe. Wymienione umaszczenia za wyjątkiem białego musza mieć białawe umaszczenie po bokach kufy na policzkach, po spodniej stronie żuchwy, szyi, piersi, tułowia i ogona. Po wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych, a w przypadku umaszczenia pręgowanego kufa może mieć umaszczenie pręgowane.

Zamówienia

Ranczo u Amadeusza jest jedyną hodowlą psów rasy akita w okolicy miasta Nakło Nad Notecią, gdzie istnieje możliwość nabycia szczeniaka po uprzednim zamówieniu. Nasze wszystkie psy posiadają rodowód, są zaszczepione, odrobaczone oraz mają założone chipy (czyt. czipy). Większość naszych czworonogów biega w zaprzęgach w okolicy miejscowści Bielawy. Hodowla o nazwie "Mountain Stream" zarejestrowana jest w ZKwP o nr 3017/M.